Montessori,her çocuğun farklı öğrenme hızına sahip olduğunu kabul eden, çocuğun gelişimine en üst seviye de katkı sağlayacak şekilde kullanılan özgür eğitim bilimidir.

Montessori Nedir? 

Montessori Mobilya sektöründe her an karşımıza farklı tasarımlarla çıkan, farklı işlevsel özellikleri ile sahibi olmaktan mutlu olacağımız Mobilya modelidir. Peki nedir Montessori kelime anlamıyla?
Montessori,her çocuğun farklı öğrenme hızına sahip olduğunu kabul eden, çocuğun gelişimine en üst seviye de katkı sağlayacak şekilde kullanılan özgür eğitim bilimidir. Bundan da hareketle Montessori felsefesini benimseyen bir anlayışla mobilya tasarımı yapılmaktadır. Peki, sağlıklı bir Montessori tasarımı nasıl olmalıdır?

Çocuklar; odalarını kendilerine ait hissetmeleri için boyuna göre gardrop, yatak, raflar bulunmalı ve onlara kullanım kolaylığı sağlamalıdır. Yatağı yere yakın olup, kendi yatıp kalkan bir çocuk yatağını daha çok benimseyecek ve kendine ait hissederek daha da mutlu bir ruh haline bürünecektir. Gardrobu kendi boyunda olan çocuk, istediği tüm kıyafetlerine ulaşabilecek ve kendi düzenini kendisi sağlamaya başlayacaktır. Kendi kararlarını verip birey olduğunu hissedecektir. Kitaplarına rahat ulaşabileceği raflar olmalı. Kendini keşfetmesi, zeka ve dil gelişimi için ayna bulundurulmalı. Özgürce resim yapabileceği bir tahta ya da pano çocuğun hayal dünyasını ve üretkenliğini geliştirecektir. Bakımını üstleneceği bir çiçek yada evcil hayvan, sorumluluk duygusunu geliştirecektir. Tüm bunları uyguladığımızda çocuk bu ortama kendini daha ait hissedecek, kendi işini görebilmesi de öz güvenini geliştirecektir.

Tüm bu etmenler düşünüldüğünde aslında Montessorinin felsefi anlamı iyi bir şekilde anlaşılmalı ve ona göre tasarlanan Montessori çocuk odalarının amacına uygun işlevselliğinin çocuklarda ki böylesine güzel etkilerini keşfettiğimizde ki mutluluğumuzu düşünüp, çocuklarımızı geleceğe hazırlamaya zemin oluşturmalıyız.